Jak wyglądają wizyty dietetyka?

Wizyta u dietetyka powinna składać się z przynajmniej trzech spotkań (oczywiście decyzja należy do Państwa).

Na pierwszym spotkaniu, które będzie trwać około 60 minut, zostanie przeprowadzona:

  1. analiza składu ciała za pomocą specjalistycznego (medycznego) analizatora składu ciała InBody 270, który uwzględniarzeczywisty pomiar i nie uwzględnia danych empirycznych takich jak wiek, płeć czy budowa ciała (wpisywane przed wykonaniem analizy). Taki pomiar jest najbardziej wiarygodny. Dzięki analizie można się dowiedzieć jaki mamy procent tkanki tłuszczowej, mięśni oraz wody w ciele, a także jaki jest ich rozkład w poszczególnych partiach (nogi, tułów, ręce).

Jak najlepiej przygotować się do badania analizatorem:

  • Analiza jest przeprowadzana na bosych stopach (nie powinny być nakremowane).
  • Do badania najlepiej ubrać się w sportowe, obcisłe ciuchy lub zostać w bieliźnie.
  • Warto ubrać się tak samo/podobnie do następnego badania (na kolejnej wizycie).
  • Do badania najlepiej podchodzić na czczo, po wypróżnieniu i opróżnieniu pęcherza.
  • Jeśli nie ma możliwości bycia na czczo, najlepiej nie spożywać posiłku na 2 godziny przed wizytą.
  • Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża oraz posiadanie rozrusznika serca, a także epilepsja.
  1. Następnie podczas wizyty będą wykonane pomiary antropometryczne (obwodów ciała, wzrostu), które pozwolą na dokładne monitorowanie postępów.
  1. Kolejnym i najważniejszym etapem podczas wizyty będzie przeprowadzenie wywiadu dietetycznego (w oparciu o uzupełnioną ankietę, którą otrzymają Państwa na maila po rejestracji) wraz z uwzględnieniem Państwa badań krwi (proszę o zabranie ze sobą aktualnych oraz archiwalnych wyników krwi, informacje o tym jakie badania warto wykonać poniżej) oraz określenie celu pacjenta, analiza dzienniczka żywieniowego, który jest niezbędnym i podstawowym narzędziem do pracy oraz zaznaczenie błędów w dotychczasowym stylu odżywiania. Uwzględnione zostaną również preferencje smakowe, styl życia i możliwości finansowe.

Badania krwi ułatwiają określenie niedoborów pokarmowych i pozwalają dopasować (a nie zgadywać) do nich dietę lub zasygnalizować możliwe choroby, które należy skonsultować z lekarzem.

  1. Warto też spisać zażywane leki i suplementy, ponieważ niektóre z nich mogą reagować ze spożywanym pokarmem.

Podczas spotkania mogą zostać zaproponowane dodatkowe badania potrzebne do dokładnego i spersonalizowanego planu żywienia.

Po pierwszej wizycie otrzymują Państwo wstępne zalecenia dietetyczne, które warto wprowadzić do następnej wizyty oraz wyniki analizy składu ciała wraz z jej omówieniem.

Dokładne zalecenia oraz plan żywieniowy otrzymają Państwo na drugiej wizycie, która powinna się odbyć po 10 dniach do 4 tygodni od pierwszej.

Drugie spotkanie również będzie trwać 60 minut i powinno odbyć się po przynajmniej 10 dniach od pierwszego.

  1. Na tej wizycie otrzymają Państwo spersonalizowane zalecenia żywieniowe wraz z przykładowym jadłospisem i przepisami, dodatkowo omawiane będą problemy i pytania, które powstały podczas oczekiwania na wizytę.
  2. Jak podczas poprzedniej wizyty analizowany będzie dzienniczek żywieniowy, który powstał od czasu poprzedniej wizyty.
  3. Spersonalizowane zalecenia żywieniowe będą składały się z części teoretycznej, w której zostaną opisane zasady diety, informacje na temat odżywiania i zdrowego stylu życia. Drugą częścią będzie przykładowy jadłospis a trzecią baza z przepisami, z których będzie można komponować dzienne menu.

Z doświadczenia wynika, że lepsze rezultaty przynosi wybieranie przez Państwa potraw z zaproponowanych dań oraz wkomponowywanie ich w codzienny jadłospis (w myśl ustalonych zasad). Pozwala to na wyrobienie własnych nawyków, używanie ulubionych lub dostępnych w domu składników, zużywanie pozostałości z dnia poprzedniego, dzięki czemu nie marnujemy jedzenia i czasu i nie stajemy się „niewolnikami” kalorii.

Jednak w określonych przypadkach, może się okazać niezbędne zastosowanie ścisłego planu dietetycznego z wyliczonymi makroskładnikami oraz podażą energii.

Trzecie spotkanie i kolejne będą kontrolnymi i takich spotkań, w zależności od Państwa celu i stanu zdrowia może odbyć się więcej, aż do osiągnięcia zamierzonego rezultatu plus sugerowane 3 miesiące na ustabilizowanie.

  1. Będą one trwały około 45 minut.
  2. Spotkania kontrolne powinny odbywać się co dwa lub trzy tygodnie (z czasem co miesiąc).
  3. Podczas ich trwania przeprowadzona zostanie analiza składu ciała urządzeniem InBody 270 oraz pomiary antropometryczne, analiza prowadzonego dzienniczka żywieniowego, wprowadzane będą zmiany do jadłospisu prowadzące do osiągnięcie najlepszego rezultatu oraz uwzględniające indywidualne preferencje.

Dodatkowo w niektórych przypadkach jadłospis może być modyfikowany w oparciu o zmiany stanu zdrowia poparte aktualnymi badaniami.

Jeśli ilość nowych informacji i zaleceń Państwa przytłacza istnieje możliwość wykupienia zakupów z dietetykiem, które trwają około 60 minut, podczas których dowiedzą się Państwo gdzie i co najlepiej kupować.

Kolejnym ułatwieniem we wprowadzaniu zmian do Państwa jadłospisu jest zaproszenie dietetyka do własnej kuchni i nauka przygotowywania potraw i organizacji wg nowego planu żywieniowego (zakupy są zapewniane przez Państwa po wcześniejszym ustaleniu przygotowywanych dań).

UWAGA:

  • Płatność dokonywana jest gotówką podczas wizyty lub przelewem przed wizytą.
  • W przypadku wykupienia pakietu płatność dokonywana jest z góry, przed jego wykorzystaniem.
  • Anulowanie wizyty należy dokonać na minimum 2 dni przed planowanym spotkaniem.

Do zapamiętania:

  • Do pracy niezbędne jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego.
  • Aby osiągnąć najlepsze rezultaty warto mieć aktualne badania krwi.
  • Warto skorzystać z przynajmniej 3 wizyt.

Jakie badania warto wykonać:

Przed wizytą mogą Państwo wykonać morfologię krwi z rozmazem, poziom glukozy, insuliny, cholesterolu LDL, HDL, trój glicerydów, TSH, CRP. Są to podstawowe badania, na które lekarz rodzinny może dać skierowanie.

Jednak aby mieć lepszy wgląd w Państwa zdrowie warto zbadać jeszcze poziom:

  • witaminy D3 (metabolit 25OHD3), która jest kluczową witaminą dla organizmu. Wpływa między innymi na prawidłowy rozwój i uwapnienie kości, system immunologiczny, prawidłową pracę tarczycy, depresję.
  • Hemoglobiny glikowanej HbA1c, która oddaje poziom cukru z ostatnich 3 miesięcy.
  • Homocysteiny, która między innymi jest dobrym wskaźnikiem predyspozycji do miażdżycy.
  • Witamin z grupy B, a zwłaszcza B12, kwasu foliowego, żelaza, ferrytyny.

Inne badania mogą zostać zasugerowane w trakcie wizyty.

Do pobrania

Ankieta podstawowa
Dzienniczek żywieniowy